Červen 2010

Jsou tu prázdniny

30. června 2010 v 22:41 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Dnes jsme se definitivně rozloučili s první třídou - uteklo to. Rozdali jsme si vysvědčení a teď už nás čeká léto a s ním určitě mnoho nových zážitků.

Od dětí jsem dostala velkou spoustu květin, vlastnoručně vyrobených přáníček a dárečků. Chtěla bych jim (i Vám) za ně poděkovat a popřát Vám krásnou dovolenou, mnoho slunce a pohody.

Budu se těšit po prázdninách na setkání se svými "druháky" i na spolupráci s Vámi.

                             A. Kabelíková       


Seznam pomůcek

29. června 2010 v 13:32 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Školní pomůcky pro druhý ročník:

Sešity:              6 ks 512
                        3 ks 513
                        1 ks 520
                        1 ks 624 (deníček)
barvy vodové + igelitový sáček
barvy temperové malé (6 barev)
štětce ploché i kulaté (2+2)
suché pastely malé
pastelky
voskovky
plastelína
2 pera inkoustová (např. Tornádo)
zmizík
modrá propiska (na opravy)
tenký červený fix (na podtrhávání)
tabulka MAJA + fixky pro psaní na tabulku
tužky č. 1,2,3
guma
strouhátko
rovné dlouhé pravítko
rovné krátké pravítko (do pouzdra)
malá a velká pevná folie pro psaní tužkou
psací podložka linkovaná (lenoch) A5
karty s čísly 1-20 do M (+ obal)
podložka do Vv a Pč
zástěrka do Vv a Pč
nůžky
balicí papír obyčejný (do Vv)
toaletní papír
papírové kapesníky
cvičební úbor
švihadlo
tenisky s bílou podrážkou
ručník

Pozn.:
Pomůcky označte jmenovkou.
Vodové a temperové barvy kupovat nemusíte, zůstávají nám z 1. třídy.
Pracovní sešity do M, Prv a Čj + další pomůcky do Vv a Pč objednáváme hromadně,vybíráme
zálohu 350,- Kč.
           
Hned na počátku šk. roku 2010/11 bude v tělesné výchově zahájena výuka plavání - 20 lekcí.
Cena: 440,- Kč
Zakupte proto dětem plavky a vhodnou koupací čepici (doporučuji silikonovou - je pružná,
dobře se nasazuje).

Info k 29. a 30. 6.

28. června 2010 v 16:57 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

V úterý 29. 6. máme vyučování 4 hodiny.
Učebnice nebudeme potřebovat (mám nachystán pracovní list). Děti si vezmou jen přezůvky, pouzdro, svačinku a pití.

Během dne půjdeme fandit na naše hřiště vybraným fotbalovým družstvům A a B. Jsme třída A, tak jsme se rozhodli, že budeme fandit "Áčku". Proto se oblékneme do zeleného (cokoli - trička, halenky, kalhoty ....).

Zároveň chceme oslavit společně všechny prázdninové narozeniny a jmeniny (včetně mých :-)). Zvu proto všechny žáky naší třídy na "Nanukáčové hody". Všichni si mají přinést lžičku.


Ve středu 30. 6. bude všem žákům vydáno vysvědčení - ve škole budou do 9.00 hodin. Nezapomeňte prosím dát s sebou dětem pevnou složku, aby si do ní mohli vysvědčení uložit.
Školní družina má provoz normální.

Naše "vyučování" v mateřské školce

23. června 2010 v 22:49 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

      Ráno ve středu 23. června nás zastihlo při posledních přípravách na návštěvu v mateřské školce Na Nábřeží.
Pro předškolní děti jsme si nachystali malou ochutnávku školního života. V pololetí byly děti z MŠ na návštěvě u nás ve škole a tentokrát jsme přišli my k nim. Několik z nás do této MŠ chodilo, byl to vlastně malý návrat. Vždyť je také paní učitelky hned po přivítání poznaly.
      Měli jsme malou chvilku na rozkoukání a vybalení všech pomůcek a už do třídy přišly nejen předškolní děti a jejich rodiče, ale i děti z dalšího oddělení.
      Zahájili jsme písničkou ABECEDA. Ondra K. měl pěkné sólo, ostatní zpívali společně druhou sloku.
Potom jsme se všichni přivítali a začala "hodina". Paní učitelka vyzkoušela, jestli děti znají některá písmenka. Ukázali jsme si tabulku, na které se mohou skládat všechna nová slovíčka, dokonce i CELÝ SVĚT, o kterém jsme zpívali.
Na řadu přišla matematika. Používali jsme házecí kostky, ukazovali jsme čísla prstovou kalkulačkou, tvořili jsme příklady na sčítání a odčítání. Všem, i těm nejmenším, to šlo moc hezky. Využili jsme i krokovací koberec - nejdříve jsme museli udělat správný vzorek koberce (řadu od 0 do 10) - to nebylo jednoduché  :-). Teprve potom jsme mohli koberec položit na podlahu a mohlo začít krokování. Dětem ze školky to stačilo jednou ukázat a potom už to krásně zvládaly samy.
       Nejtěžší bylo ale před námi - samostatná práce dětí s pracovními listy. Každý předškoláček dostal svého patrona nebo patronku (někteří i dva :-)). Paní učitelka pro každého připravila složku plnou úloh. Děti je postupně řešily. Někdo pracoval sám, někomu poradili jeho patroni. Pokud byl úkol správně dokončen, dostal každý razítko. Složku se všemi pracovními listy si děti vzaly od nás na památku a doma si mohou vyplnit i všechny další úkoly.
       Protože každý měl razítek spoustu, mohly paní učitelky z MŠ všem předškolním dětem předat pamětní list, medaili a krásnou knížečku. Děti přitom procházely vyzdobenou BRÁNOU POZNÁNÍ.
       Na úplný závěr jsme zazpívali písničku - rozcvičku "Mami, mami, pojďme do ZOO". Zorka předcvičovala a všichni ostatní si zahráli na zvířátka.
       Doufáme, že se naše vyučování dětem z MŠ líbilo a přejeme jim, ať se jim v příštím školním roce v opravdové škole daří.


(fotografie - v galerii)

Informace pro rodiče - 23.6.

23. června 2010 v 13:30 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy


1.     Na třídní schůzce jsme se domluvili, že částku 350,- Kč na pracovní sešity do českého jazyka, matematiky a prvouky pro 1. pololetí 2. třídy budeme vybírat ještě do konce školního roku, abychom je mohli včas objednat.. Z této částky budou zakoupeny i sešity do psaní (předtištěné písanky), případně další pomůcky (např. tuš v litrovém balení, velké lepidlo Herkules, špejle atd.)
Seznam ostatních pomůcek je uveřejněn na stránkách školy v rubrice povinné informace. Bude i na našich třídních stránkách. Pokud mají děti pomůcky z 1. třídy ještě použitelné, nemusíte kupovat nové (např. vodové a temperové barvy).

2.     V pondělí 28.6. máme sraz u školy v 8.00 hodin. Potom půjdeme společně do haly Slavia na celoškolní turnaj ve florbalu. Je nutné si s sebou vzít dostatek pití a svačinku (náš bufet bude ráno uzavřen a na místě se nedá nic koupit). Po skončení akce jdeme zpět ke škole. ŠD bude mít normální provoz.

Den řemesel v Kotulově dřevěnce - 22. 6.

22. června 2010 v 23:14 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

     Na úterý 22. června jsme se už dlouho těšili. Čekala nás vycházka do Kotulovy dřevěnky. Trochu jsme se obávali počasí, ale to k nám bylo shovívavé - od rána bylo sice pod mrakem, ale nepršelo.

     Proto jsme se rozhodli, že nepojedeme autobusem a že cestu absolvujeme hezky pěšky. A to dokonce i Ondra Š., který má nohu v sádře. Samozřejmě, že asi po kilometru chůze toho měl dost a vzal zavděk kočárkem, pro který mu jeho obětavá maminka Lenka zašla. Občas se na něm svezl i jeho malý bratr Matěj.

     My všichni ostatní - děti, 5 maminek, 1 babička a 1 paní učitelka (podobně na tom byla i 1.B, která šla před námi), jsme šlapali "ostrým" pochodem po nábřeží směrem k dřevěnce.
Přišli jsme na místo chvíli před devátou hodinou. To byl správný čas na svačinku, my jsme ho využili a posílili jsme se zásobami z domova.

     V devět hodin jsme uslyšeli hrát u vrátek do zahrady lidové muzikanty a mohli jsme zahájit prohlídku. Den řemesel, který připravili pracovníci Muzea Těšínska, začal.
Rozdělili jsme se do skupinek, abychom se nepoztráceli.
     A co jsme všechno viděli?
Nejdříve jsme se šli kouknout na živá domácí zvířátka: kozičku, kačenky, husy, králíky. Potom už jsme si mohli prohlédnout výsledky práce řemeslníků (košíkářů, dráteníků, řezbáře, perníkářky, mýdlařky). Sami jsme si zkusili, jak měkké je lipové dřevo, ze kterého se vyřezávaly různé věci pro domácnost, jak se mlela mouka. Podívali jsme se, jak se dříve bydlelo, kde se uskladňovalo obilí, seno, kde se chovala hospodářská zvířata, co si lidé pěstovali na zahrádce u domu. Od paní perníkářky jsme dostali krásně zdobené perníčky. Taky jsme si nakoupili různé dárečky.

     Zpátky jsme se vypravili opět pěšky, protože bylo příjemně. A hlavně: chtěli jsme se ještě stavit na zmrzlinu a prohlédnout si květinové sochy zvířat na náměstí. Ještě nám zbyly nějaké penízky, takže si budeme moci koupit nějaké dobroty na závěr školního roku.
Potom už jsme šli parkem rovnou ke škole. Všechno jsme zvládli, a to i díky našemu početnému dospělému doprovodu.


(fotografie - v galerii)

21. 6. - DÚ

21. června 2010 v 12:42 e-learning/domácí úkoly

DÚ - Čtení - Slabikář - básničky na str. 122

      - písemné úkoly už žádné nebudou

Filmové představení "Dešťová víla"

20. června 2010 v 19:31 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Ve čtvrtek 24. 6. se v kině Centrum rozloučíme oficiálně se školním rokem 2009/10 a také se žáky 9. ročníku. Podíváme se na novou filmovou pohádku "Dešťová víla".

Sraz u školy je již v 7.30 hodin (musíme se stihnout přesunout do kina Centrum do 8.00).
Po skončení filmu děti odvedu zpět ke škole, kde budou mít rozchod. Družinové děti do příchodu vychovatelek pohlídám ve školní družině nebo ve třídě.

Navštívíme MŠ

20. června 2010 v 19:25 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy
Ve středu 23.6. během vyučování navštívíme s vybranými dětmi naši mateřskou školku.
Pro předškolní děti jsme si připravili takovou malou "pozvánku" do školních lavic.
Nejdříve jim zazpíváme, potom předvedeme něco z toho, jak se učíme a hlavně zkusíme, jestli i oni dokáží splnit nějaké úlohy z pracovních listů, které jsme si pro ně připravili. Na závěr si společně zacvičíme.
Děti, které s námi nepůjdou, budou na 2 vyučovací hodiny v sousedních třídách.

Prosím rodiče, aby ve středu určitě dětem nezapomněli dát s sebou pláštěnky. Jdeme pěšky, tak ať nezmokneme.

Kotulova dřevěnka - informace

20. června 2010 v 19:14 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

V úterý 22. 6. se chystáme do KOTULOVY DŘEVĚNKY. Pracovníci Muzea Těšínska pro děti  připravili DEN ŘEMESEL. Zveme jako doprovod i rodiče, kteří projevili zájem na třídní schůzce.
Podíváme se na zajímavé ukázky činností našich babiček a dědů.
Půjdeme za každého počasí. S sebou si proto vezmeme vhodné oblečení a obutí, pláštěnku (deštník), svačinku + pití, kapesné (na koupi nějakého drobného dárečku). Nezapomeneme na průkaz zdravotní pojišťovny.
Pokud by pršelo opravdu hodně, jeli bychom autobusem MHD tam i zpět.
Sraz u školy v 8.00 hodin.
Návrat kolem 12.00 hodin.

18. 6. - DÚ

18. června 2010 v 13:36 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Český jazyk - pracovní list (65 - Rébusy, rýmy - cvičení označené kytičkou a hvězdičkou)

      - Psaní - písanka - dokončit str. 26, str. 27 (přepis slov - 5 řádků)
                 

Připomínka: V pondělí je nutné zaplatit výlet a filmové představení (90,- Kč)

17. 6. - DÚ

17. června 2010 v 18:23 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Matematika - str. 52 - červený čtvereček

      - Čtení - slabikář - str. 121  (Co mi dělá radost?)

     
Další učivo: 

Český jazyk - sloh: vyprávíme si, co máme nejraději my, co naši rodiče, kamarádi .... (vycházíme ze
                                článku, který jsme si přečetli ve slabikáři a rozvíjíme jej)
    
                     - psaní: kdo nezvládl včera ve škole, dopíše si písanku na str. 25 (písmeno b)

Prvouka:  ČAS - dny v týdnu, měsíce - kalendář

15. 6. - DÚ

15. června 2010 v 13:01 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Čtení - Slabikář - str. 120 - 121

      - Prvouka - Čas - napsat podle vzoru digitální číslice - str. 64 + prohlédnout a povídat si o
                         str. 70-71 (měsíce, kalendáře)
                       - tento úkol je až na pátek


Pozn.: Zítra nebudu ve škole přítomna, hodiny budou suplovány.

Výlet do Dinoparku

15. června 2010 v 12:53 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Ve čtvrtek 17. 6. jedou nejlepší "sběrači" plastových víček a starého papíru z naší školy za odměnu do Dinoparku.
Z naší třídy bylo vybráno 6 dětí: (Katka B., Kajka K., Terka M., Ondra Š., Kubík L. a Denis F.)
Sraz je v 8.15 hodin u školy.
Návrat asi ve 12.00 hodin.
Děti pak půjdou normálně na oběd, do školní družiny, případně rovnou domů.
S sebou si vezmou: vhodné oblečení, pláštěnku (deštník), svačinku + pití, kapesné, průkaz zdravotní pojišťovny.

Nejbližší akce

14. června 2010 v 20:22 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Informace o připravovaných akcích do konce šk. r.:

22. června - výlet: Kotulova dřevěnka - Den řemesel. Vybíráme 50,- Kč.

23. června - program pro předškoláky v mateřské školce Na Nábřeží
(vybraní žáci 1.A - během výuky)

24. června - filmové představení v kině Centrum: pohádka
"Dešťová víla". Vstupné: 40,- Kč         
(celá škola)

28. června - hala Slavia: Turnaj ve florbale (celá škola)

30. června - konec školního roku, vydání vysvědčení
                                                                                                     


14. 6. - DÚ

14. června 2010 v 17:55 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Matematika - malý sešit - vypočítat příklady.
        Budu známkovat i úpravu, takže je důležité mít čísla i znaménka psaná správně pod sebou -
        desítky pod desítkami, jednotky pod jednotkami ....


Vzkaz pro nepřítomné: Příklady jsme si opisovali z tabule. Můžete vypočítat např. tyto:

                       20    -     10     =                                         17    +     3     =
                       16    +      4     =                                           8    +   11     =
                         7    +    12     =                                         13    -      5     =
                       15    -       6     =                                           4    +   14     =    

Závodivé hry 1.A a 1. B

13. června 2010 v 15:23 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Rádi soutěžíme. Proto jsme měli několikrát hodinu tělesné výchovy společnou s 1.B, abychom si poměřili síly.
Tentokrát jsme soutěžili ve skákání na míči, skocích přes lavičku, slalomu a v běhu.
Třída 1.A s malým náskokem zvítězila v soutěži. Kdyby se ale závodilo v tom, jak rychle a správně po hodině nastoupit ……… V tom byla zase lepší 1.B  :-)   :-).

Podívejte se na fota v galerii.

11. 6. - DÚ

11. června 2010 v 13:12 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Čtení - Slabikář - str. 120 (Vyšlo si vejce na vandr)

      + doplnit opravy v diktátovém sešitu

Adopce zvířat

10. června 2010 v 17:55 | A.K. |  informace pro rodiče, akce třídy

Na našich školních stránkách je uveřejněn článek p. uč. Bolkové o výsledcích finanční sbírky na podporu zvířat v ostravské ZOO. Můžete si jej přečíst i zde.

Naše třída je na 1. místě  :-)) .
10. 6. - DÚ

10. června 2010 v 15:48 | A.K. |  e-learning/domácí úkoly

DÚ - Český jazyk - pracovní list - Gustův dopis (2. strana - křížovka)

      - Matematika - str.49 - žlutý čtvereček (příklady)

      - Psaní - dokončit str. 19 (písmeno E) a na str. 20 pojmenovat obrázky